Problem „Prvog sprata“... I još mnogo toga
O problemu arhitektonsko-tehičkih barijera u Tešnju

Da bi se omogućio fukncionalan prostor za obavljanje poslova u zgradama institucija, često se za tu namjenu koriste i grade višespratnice. Međutim, nije svim građanima lako popeti se na prvi sprat. Građanima i građankama koji se suočavaju sa ličnim invaliditetom, riječi „na prvom spratu“ znače u najboljem slučaju veliku muku, a često i potpunu nemogućnost pristupa. Naime, u Općini Tešanj, zgrade institucija koje trebaju biti na usluzi svim građanima, poput zgrade Općine i većeg broja škola, nisu dostupne za pristup osobama sa invaliditetom. Nepostojanje rampi, niti prilagođenog prilaza na viši sprat, veliki je problem svima koji su korisnici pomoćnih sredstava za kretanje.

Ali, nije samo pristup višim spratovima problem. Pored nepostojanja pristupa za međuspratno kretanje, čest je slučaj da ne postoje ni prilagođeni prolazi do samog objekta. Kako navode građani i građanke koji su korisnici pomoćnih sredstava za kretanje, postoje i situacije da im je onemogućen i sam cestovni pristup nekoj lokaciji.

Ovo je suštinski problem arhitektonsko tehničkih barijera Općine Tešanj.

Kako navodi Sadmira Nukičić iz Tešnja, iako je problem vidan i zabrinjavajući jer je veći procenat objekata bez riješenog prostornog pristupa za sve, do sada nije bilo interesa da se radi na svim lokacijama u cilju prilagode osobama sa invaliditetom. Odnosno, nije bilo interesa ni za jednu. Sadmira navodi da do sada nije rađeno ništa što bi svim građanima dalo jednaku priliku pristupa, kako zgradama drugih ustanova, tako i nekim osnovnim školama. 

Po profesiji profesorica turskog jezika i književnosti, osoba je sa invaliditetom od dvanaeste godine, jer je izgubila nogu zbog bolesti.

„Iskreno da kažem da je pristup ustanovama u Tešnju onemogućen osobama sa invaliditetom. Moja očekivanja su da se ustanove makar malo  potrude i da naprave bolji pristup. Iskreno, stanje je katastrofalno. Nitko nema osjećaja ni humanosti za osobe sa invaliditetom. Recimo, kad je u pitanju parking za invalide... Svi parkiraju na mjesto za invalide, a invalidi se moraju patiti tražeći parking. A onda ga još i platiti. Rijetko koja ustanova ima rampu za kolica, a o liftu da i ne pričam. Ni jedna ustanova nema lift!“ – navodi Sadmira. Ona je također i predsjednica streljačkog kluba osoba sa invaliditetom Tešanj.

Međutim, iako je problem za građane koje pogađa veliki, a za veći dio građana skoro pa nevidljiv, nekoliko udruženja iz Tešnja, Udruženje mladih ForTe, Udruženje građana Sehara, Udruženje invalida rada općine Tešnja kao i Savez za sport i rekreaciju invalida Tešnja, odlučili su da zajedničkim snagama problem predstave svim svojim sugrađanima.  Kreiranjem ideje, pod nazivom kampanja “Jednake prilike, jednaki snovi”, ova udruženja su odlučila da edukuju javnost, da naprave pozitivne promjene i da povećaju kvalitet života i stepen socijalizacije osoba sa invaliditetom na području općine Tešanj. Odlučeno je da će se evidentirati sve barijere koje osobama sa otežanim kretanjem stvaraju problem, te će se informacije prezentovati nadležnima u ovoj općini. Pored predstavnika vlasti, ova udruženja će i javnosti predstaviti sve podatke o preprekama za kretanje, te će se raditi na uključivanju svih, kako mlađih tako i starijih, odnosno pojedinaca, drugih udruženja i mjesnih zajednica, u rješenje problema.

Za ove pozitivne aktivnosti najavljeno je da će biti prezentovane putem facebook stranice “Jednake prilike, jednaki snovi”.

Iako  je u prošlosti problem bio potpuno nevidljiv, građani i građanke Tešnja, koji koriste pomoćna sredstva za kretanje, nadaju se da će općinski organi konačno shvatiti važnost činjenice da svi koji žive u Tešnju moraju imati omogućen prilaz - svuda.